Given the equation (2.00 kg)(5.000 N 10.00 N, which answer or answers provide(s)
ID: 1575452 • Letter: G
Question
Given the equation (2.00 kg)(5.000 N 10.00 N, which answer or answers provide(s) the best description of a possible physical situation? (Select all that apply.) A 20.00 N force pushes a 2.00 kg mass. The 2.00 kg mass pushes another 2.00 kg mass. A 2.00 kg mass on a flat surface is acted on by gravity while another 2.00 kg mass sits on top of it. A 20.00 N tension pulls a 2.00 kg mass. The 2.00 kg mass pulls another 2.00 kg mass. Force and Motion Newton's Law Answer 75 points 13 PRE.003 My Not A block is given an initial velocity of 5.30 m/s up a frictionless 18.0° incline. How far up the incline does the block slide before coming to rest?Explanation / Answer
Ans:-
# 20N force pushes a 2kg mass . the 2kg mass pushes another 2kg mass
FAB –FBA = MA*a
A and B boxes
# 20 N tension pulls a 2kg mass the 2kg mass pulls another 2kg
Applying Newton’s second law
T- Fg = mA*a
2. Given data vi = 5.30m/s, = 18
Apply Newton’s second law
F = m*a
mgsin 18 = m*a
-9.8*sin 18 = a = -3.03m/s^2
Now using equation of motion
V^2 = V0^2 +2as
0 = 5.30^2 +2*-3.03*s
S= 4.64m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.