A stone thrown horizontally from a height of 5.97 m hits the ground at a distanc
ID: 1575334 • Letter: A
Question
A stone thrown horizontally from a height of 5.97 m hits the ground at a distance of 12.50 m. Calculate the initial speed of the stone. Neglect air resistance 10.27 m/s Use the equations for motion with constant acceleration. Remember that the horizontal motion is independent of the vertical motion (until it hits). The horizontal speed of the stone doesn't change. First find the time elapsed in falling to the ground Submit Answer Incorrect. Tries 2/5 Previous Tries Calculate the speed of the stone as it hits the ground. Neglect air resistance. Submit Answer Tries 0/5Explanation / Answer
x = 12.5 m
y = y0+v0y*t-1/2gt^2
0 = 5.97-1/2*9.8t^2
t = sqrt(5.97/4.9) = 1.1 sec
x = v0*t
v0 = x/t = 12.5/1.1 = 11.36 m/s
vy = voy-gt = -9.8*1.1 = -10.78 m/s
v = sqrt(11.36^2+(-10.78)^2) = 15.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.