Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two facing surfaces of two large parallel conducting plates separated by 7.0 cm

ID: 1574797 • Letter: T

Question

Two facing surfaces of two large parallel conducting plates separated by 7.0 cm have uniform surface charge densities such that are equal in magnitude but opposite in sign. The difference in potential between the plates is 530 V (a) Is the positive or the negative plate at the higher potential? the positive plate O the negative plate (b) What is the magnitude of the electric field between the plates? (c) An electron is released from rest next to the negatively charged surface. Find the work done by the electric field on the electron as the electron moves from the release point to the positive plate. Express your answer in both electron volts and joules. eV (d) What is the change in potential energy of the electron when it moves from the release point to the positive plate? (e) What is its kinetic energy when it reaches the positive plate? eV eBook

Explanation / Answer

a) positive plate

b) E = V/d

= 530/0.07

= 7571 N/c

= 7.57 kN/c

c) Workdone = 530 eV

workdone = 530*1.6*10^-19

= 8.48*10^-17 J

d) change in potential energy = -Workone

= -530 eV

e) KE = Workdone

= 530 eV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote