Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

AT&T; 4G 77 % 10:39 loncapa.hep.uprm.edu Holding a Board Puntos:2 You pick up a

ID: 1574214 • Letter: A

Question

AT&T; 4G 77 % 10:39 loncapa.hep.uprm.edu Holding a Board Puntos:2 You pick up a board of length 2.10 m and mass 10.50 kg. To do this, you exert a force upward with your left hand a distance LL=0.504 m from the end of the board as shown, and you need to exert a force with your right hand a distance LR=0.202 m from the end of the board. Assume the board to be in static equilibrium and that the board is symmetrical with the mass evenly distributed Left Hand Right Hand LR What force does the right hand need to exert to keep the board in static equilibrium? (you need to get both the magnitude and the direction) Magnitude: 164.4 Upward O Downward Enviar Respuesta Incorrecto. Tries 4/50 What is the magnitude of the force that the left hand needs to exert to keep the board in static equilibrium? Enviar Respuesta Tries 0/50

Explanation / Answer

Given,

M = 10.5 kg ; L = 2.1 m

Ll = 0.504 m ; Lr = 0.202 m

T(com) = (2.1/2 - 0.504) x 10.5 x 9.8 = 56.18 N m

T(com) = T(right)

56.18 Nm = (0.504 - 0.202) Fr

Fr = 56.18/.302 = 186.03 N

Hence, Fr = 186.03 N ;

downwards

Since because of its weight concentrated at com, the board will tend to rotate in clockwise direction, along the left hand, so the right hand must push downwards.

Fl = Fr + mg = 186.03 + 10.5 x 9.8 = 288.93 N

Hence, Fl = 288.93 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote