Safari File Edit View History Bookmarks Window Help * 16% D- sun Jan 28 2:09 PM
ID: 1573933 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window Help * 16% D- sun Jan 28 2:09 PM Aleksandar Jelic Q session.master.ngphysics.com Problem 22.13-Enhanced-with Feedback 2 of 13> Two 1.3 kg masses are 1.2 m apart (center to center) on a frictionless table. Each has + 9.8 C of charge. Part A What is the magnitude of the electric force on one of the masses? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. You may want to review (Pages 613-616) F Value Units Submit Request Answer PartB What is the initial acceleration of the mass if it is released and allowed to move? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Value Units a= 1 Submit Provide Feedback Next >Explanation / Answer
A] F = kq1q2/r^2
= 9*10^9*9.8*10^-6*9.8*10^-6/(1.2)^2
= 0.6 N
B] By using, F = ma
a = F/m
= 0.6/1.3
= 0.46 m/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.