A 160 g block attached to a spring with spring constant 2.3 N/m oscillates horiz
ID: 1573895 • Letter: A
Question
A 160 g block attached to a spring with spring constant 2.3 N/m oscillates horizontally on a frictionless table. Its velocity is 16 cm/s when x0 = -5.3 cm . What is the amplitude of oscillation? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the block's maximum acceleration? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the block's position when the acceleration is maximum? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the speed of the block when x1 = 2.6 cm ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
total energy = kA^2 /2 = k x^2 + m v^2 /2
k A^2 = k x^2 + m v^2
2.3 A^2 = (2.3)(-0.053)^2 + (0.160)(0.16^2)
A = 0.068 m Or 6.8 cm ......Ans (Amplitude)
------------
w = sqrt(k/m) = 3.79 rad/s
a_max = A w^2 = 0.97 m/s^2 .......Ans
--------
for maximum acc., block will be at extreme position.
x = +- A
x = - 6.8 cm Or 6.8 cm
-------------
v^2 = w^2 ( A^2 - x^2)
v^2 = (2.3 / 0.160) (0.068^2 - 0.026^2)
v = 0.24 m/s Or 24 cm/s .....Ans
------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.