The Expert TA Human. x e Chegg Study I Guided Solut | + LTX usq45tx theexpertta.
ID: 1573802 • Letter: T
Question
The Expert TA Human. x e Chegg Study I Guided Solut | + LTX usq45tx theexpertta.com/Common/TakeTutorialAssignment.aspx Class I Help Assignment-1 Begin Date: 1/23 2018 12:01:00 AM- Due Date: 2/4/2018 11:59:00 PM End Date: 2/5:2018 11:59:00 PM (12%) Problem 4: The electric field strength between two parallel conducting plates separated by 4. 75 cm is 7.4 101 V m. Assignment Status Click here for detailed view ag 50% Part (a) what is the potential difference between the plates, in kilovolts? Grade Summary Deductions 3% 97% Problem Status Partial Completed Partial Partial cosO cotan asin acos0 atanacotansinh( cosh tanh cotanh) O Degrees O Radians Submissions Attempts remaining: 9 (3% per attempt) detailed view 30% 6 Submit Feedback Flints: 1 % deduction per hint. Hints remaining: Feedback: deduction per feedback 50% Part (b) What is the potential, in volts, 1 .00 cm from that plate toward the other plate? 8:47 PM lype here to search 1/272018Explanation / Answer
Part A -
Electric field strength E = 7.4 x 10^4 V/m
separation between the plates d = 4.75 cm = 4.75 / 100 = 0.0475 m
So, potential difference between the plates V = E8d = 7.4 x 10^4 x 0.0475 =3515 V = 3.515 kV
Part B -
here d = 1.0 cm = 1.0 / 100 = 0.01 m
So, potential at this point V = E*d = 7.4 x 10^4 x 0.01 = 740 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.