5) A point charge of -4.6 micro-coulombs with a mass of 0.28 kg is placed in a u
ID: 1573508 • Letter: 5
Question
5) A point charge of -4.6 micro-coulombs with a mass of 0.28 kg is placed in a uniform electric field directed in the +x direction. Initially, the charge is moving in +x direction at 7.3 m/s and after it has traveled a displacement of 2.8 meters in the -x direction, it is moving at 15.2 m/s in the -x direction. If a piece of paper with an area of 0.60 m2 is placed in the field and the angle between the normal and the field is 55.5 degrees, what is the electric flux through the paper in 10^5 N m2/C? Ignore the weight force.
Explanation / Answer
V^2 - u^2=2as
(15.2 )^2-(7.3)^2 =2a×2.8
a=31.74m/s
F=ma=0.28×31.74=8.8875N
E=F/q=8.8875/4.6×10^-6=1.932×10^6N/C
Flux=E.A=EAcos55.5=1.932×10^6×0.6cos55.5=6.56×10^5Nm^2/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.