Item 8 8 of 11 Part A onstant What is the distance from the top of the block to
ID: 1573489 • Letter: I
Question
Item 8 8 of 11 Part A onstant What is the distance from the top of the block to the water if the water is fresh? A 10 cm × 10 cm × 10 cm wood block with a density of 720 kg/m3 floats in water You may want to review (Pages 408- 412) Express your answer to two significant figures and include the appropriate units d=1 Value Units Submit Previous Answers Request Answer Incorrect Try Again; 5 attempts remaining Part B If it's seawater? Suppose that 1030 kg/m3 Express your answer to two significant figures and include the appropriate units dValue UnitsExplanation / Answer
(a).
density of fresh water is _water = 1000 kg/m³
F = 0
- (_wood)g(V_wood) + (_water)g(v_wood) = 0
(v_wood)/(V_wood) = (_wood)/(_water)
(10 * 10 * h)/(10 * 10 * 10) = (720)/(1000)
h = 7.2 cm
the distance from the top of the block to the water is 10 – 7.2 = 2.8 cm (or 0.028m)
(b).
density of seawater is _sea = 1030 kg/m³
(v_wood)/(V_wood) = (_wood)/(_sea)
(10 * 10 * h')/(10 * 10 * 10) = (720)/(1030)
h' = 6.99 cm
the distance from the top of the block to the water is 10 - 6.99 = 3.0cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.