Total credits =20 points show detailed calculations and analysis A particle move
ID: 1573467 • Letter: T
Question
Total credits =20 points show detailed calculations and analysis A particle moves along a straight line such that its position is defined by s413m. Determine the (1) The position at time t = 4 seconds (2 points) (2) The speed at time t-4 seconds (3 points) (3) The magnitude of acceleration at time t = 4 seconds ( 5 points) (4) The average velocity during the period of 4 seconds (i.e., ti-0 and t2-4s) (5 points) (5) The average speed during the period of 4 seconds (i.e., ti-0 and t2-4s) (5 points) Solution:Explanation / Answer
s(t) = t^2 - 4t + 3
1)
at t=4
s(t) = t^2 - 4t + 3
s(4) = 4^2 - 4*4 + 3
s(4) = 16 - 16 + 3
s(4) = 3 m
2)
v(t) = d/dt(s(t))
= d/dt(t^2 - 4t + 3)
= 2t - 4
at t=4 s
v(4) = 2*4 - 4
= 4 m/s
Answer: 4 m/s
3)
a(t) = d/dt(v(t))
= d/dt(2t - 4)
= 2 m/s^2
This is true for all time
Answer: 2 m/s^2
4)
s(4) = 3 m
s(0) = 0^2 - 4*0 + 3
= 3 m
average velocity = (s(4) - s(0))/time
= (3 - 3) m / 4 s
= 0 m/s
Answer: 0 m/s
only 4 parts at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.