The Starship Enterprise returns from warp drive to ordinary space with a forward
ID: 1573027 • Letter: T
Question
The Starship Enterprise returns from warp drive to ordinary space with a forward speed of 60 km/s . To the crew's great surprise, a Klingon ship is 100 km directly ahead, traveling in the same direction at a mere 24 km/s . Without evasive action, the Enterprise will overtake and collide with the Klingons in just about 2.8 s . The Enterprise's computers react instantly to brake the ship.
What magnitude acceleration does the Enterprise need to just barely avoid a collision with the Klingon ship? Assume the acceleration is constant.
Hint: Draw a position-versus-time graph showing the motions of both the Enterprise and the Klingon ship. Let x0 = 0km be the location of the Enterprise as it returns from warp drive. How do you show graphically the situation in which the collision is "barely avoided"? Once you decide what it looks like graphically, express that situation mathematically.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Vsk = velocity of starship relative to klingon ship = 60 - 24 = 36 km/s
Vf = final velocity = 0 km/sec
d = stopping distance = 100 km
a = acceleration
using the equation
Vf2 = Vsk2 + 2 a d
02 = 362 + 2 a (100)
a = - 6.5 km/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.