For the vectors A and B, use the method of components to find the magnitude and
ID: 1572324 • Letter: F
Question
For the vectors A and B, use the method of components to find the magnitude and direction of the following. (The length of A is 9.60 m, and the length of B is 14.00 m.) the vector sum A + B magnitude 7.440 m direction 19.799 counterclockwise from the +x-axis the vector sum B + A magnitude 7.440 m direction 19.799 counterclockwise from the +x-axis the vector difference A - B magnitude 22.824 m direction -72.139 counterclockwise from the +x-axis the vector difference B - A magnitude 22.824 m direction 287.860 counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
A = -9.6 j
B = 14sin30 i + 14cos30 j = 7i + 12.12j
A-B = -7i - 21.72j
theta = 180 + tan^-1(21.72/7) = 252 deg from +x axis
B-A= 7i + 21.72j
theta = tan^-1(21.72/7) = 72 deg from +x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.