An attacker at the base of a castle wan 3.55 m high throws a rock straight up wi
ID: 1572144 • Letter: A
Question
An attacker at the base of a castle wan 3.55 m high throws a rock straight up with speed 4.50 m/s from a height of 1.70 m above the ground. Will the rock reach the top of the wall? Yes no If so, what is its speed at the top? If not, what initial speed must It have to reach the top? Find the change in speed of a rock thrown straight down from the top of the wall at an initial speed of 4.50 m/s and moving between the same two points. Does the change in speed of the downward-moving rock agree with the magnitude of the speed change of the rock moving upward between the same elevations? Yes No Explain physically why it does or does not agree.Explanation / Answer
a)
maximum height reached, h = u^2/2g
= 4.5^2/(2*9.8)
= 1.03 m
So, maximum height reached from ground = 1.03+1.7 = 2.73 m (which is < 3.55 m)
So, the rock ont reach the top of the wall.
b)
For reaching the top, the height it mst go up = 3.55 - 1.7 = 1.85 m
So, the velocity needed, u = sqrt(2gh)
= sqrt(2*9.8*1.85)
= 6.02 m/s
c)
v = sqr( u^2 + 2gh)
= sqrt(4.5^2 + 2*9.8*1.85)
= 7.52 m/s
So, change in speed = 7.52 - 4.5 = 3.12 m/s
d)
No, change of speed does not agree.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.