Problem: An object with mass 3.0 kg slides down a slope with angle 15 degrees an
ID: 1571874 • Letter: P
Question
Problem:
An object with mass 3.0 kg slides down a slope with angle 15 degrees and friction u= 0.1. which of the following are true:(may be one or several true alternatives)
1. No forces act on the object
2.There's a friction of 29.4 N acting on the object
3. There's a friction of 28.4 N acting on the object
4. There's a friction of 7.62 N acting on the object
5. There's a friction of 2.84 N acting on the object
6. The object is speeding up downward
7. The object is moving downward, but slowing down
I am told to use g=9.81
I calulate mg = 3.0 kg *9.81 = 29.43N
Than components of gravity force are: mgy = 29.43 *cos15 = 28.4N and mgx=mg*sin 15= 7.62 N
The normal force is equal to mgy=28.4N. The friction force R =u*N =0.1*28.4= 2.84
Since the the x component of gravity force is 7.6N.
So my answers are: number 5) Friction force = 2.84N and 6) The object is speeding up downwards since the x component of gravity is larger than the friction. Do I understand this correctly?
Explanation / Answer
We know that frictional force is given by:
F = mu N
N in the given case will be: N = m g cos(theta)
F = 0.1 x 3 x 9.81 x cos15 = 2.84 N
So the correct answers are:
(5) There's a friction of 2.84 N acting on the object
(6) The object is speeding up downward
Since the frictional force in Y direction is less than the force of gravity in y direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.