Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How long does it take light to travel 1.0m? 3.3 mu s 3.3 ms 3.3 ns 4.33 An objec

ID: 1571294 • Letter: H

Question

How long does it take light to travel 1.0m? 3.3 mu s 3.3 ms 3.3 ns 4.33 An object is located 2.6m in front of a plane mirror The image formed by the minor appear to be 13 m behind the mirror surface 13 min front of the minor surface 26 m in front the surface 26 behind seminar A concave spherical mirror has a focal length of 20 cm An object placed 10 cm in front of mirror on the Where the 20 am behind the mirror 6.7 cm in front of the mirror 20 cm in front of the mirror A 1.4 cm tall object is 4.0 cm from a concave mirror if the image is 4.0 cm how far is 0.090 cm 1.4 cm 9.4 cm 11 cm

Explanation / Answer

Question 9 :

d = distance = 1 m

v = speed of light = 3 x 108 m/s

time taken is given as

t = d/v = 1/(3 x 108) = 3.33 x 10-9 sec = 3.33 ns

Question 10

2.6 m behind the mirror surface

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote