PLEASE ANSWER ALL PARTS (CIRCLE ANSWERS) AND SHOW ALL WORK! You are sitting in a
ID: 1570806 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER ALL PARTS (CIRCLE ANSWERS) AND SHOW ALL WORK!
You are sitting in a sled at rest on a pond covered with nice, thick, frictionless ice. Your own mass is 92 kg and the mass of the sled when empty is 13 kg.
a) From shore, someone throws a baseball of mass 0.19 kg to you, and you catch it; the horizontal component of the ball's velocity is 27.1 m/s. What wil be the sled's and your speed with respect to the surface of the pond after you catch the ball? Note: Your answer should be in centimeters per second.
b). Different situation: suppose you are in the sled and it's alreadt moving to the west, at a speed of 3.3 cm/s. From the southern shore, your friend again throws a baseball of a mass of 0.19 kg, which you catch as it's traveling northward with a horizontal velocity component of 27.1 m/s. In this case, what will be the sled's (and your) speed after catching the ball? Note: Your answer should be in centimeters per second.
c). Once again, suppose you start at rest on the sled out on the pond. Suddenly, you jump off of the sled, after which the empty sled is traveling at a speed of 4.9 m/s.(Note that is now in meters per second). What will be your speed on ice after jumping off ( Note: this will be the same as the horizontal component of your velocity just as you jump.)
d). That empty sled is still moving at 4.9 m/s. A parachutist of a mass of 93 kg suddenly drifts straight vertically down from a helicopter, landing on the sled. What will be the sled's speed (including the parachutist) after he lands?
Explanation / Answer
a) As surface is frictionless, momentum will be conserved.
m(ball) * v(ball) = m(ball+sled+me) * v
or 0.19*27.1 = (0.19+92+13)*v
or v = 0.049 m/s = 4.9 cm/s
b) in this situation , the component of the velocity in north direction, vn=v = 4.9 cm/s
the component of the velocity in west direction, vw = 3.3 cm/s
velocity, v =(vn2 + vw2 )1/2 = (4.92 + 3.32)1/2 = 5.91 cm/s
c) My speed on ice after jumping off, v
92*v = 13*4.9
or v' =0.7 cm/s
d) Sled's speed,v
13*4.9 = (93+13)*v
or v = 0.6 cm/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.