An unmyelinated section of membrane in a nerve axon has a resting potential diff
ID: 1570679 • Letter: A
Question
An unmyelinated section of membrane in a nerve axon has a resting potential difference, V = -70mV. Taking the membrane thickness to be 3 nm and the capacitance per unit area of membrane to be 2.0 x 10-2 F m-2. a) Determine how much excess charge per m^2 is located on either side of the membrane. b) Determine the dielectric constant for the membrane c) Determine the capacitive energy stored in the membrane for a 1 mm long section of the axon where the radius is 3 microns, and comment on an advantage of axon myelination in relation to this.
Explanation / Answer
charge , Q = C*V = 2*10^-2*70*10^-3 = 0.0014 C
------------------
cpacitance C = k*eo*A/d
capacitance / m^2 = K*eo/d
2*10^-2 = k*8.85*10^-12/(3*10^-9)
Di electric constant k = 6.78 <<<--------answer
----------
energy stored E = (1/2)*C*v^2*A = (1/2)*2*10^-2*(70*10^-3)^2*pi*(3*10^-6)^2 = 1.385*10^-15 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.