Two blocks, m_B and m_A are connected by a light string as shown in the figure.
ID: 1570379 • Letter: T
Question
Two blocks, m_B and m_A are connected by a light string as shown in the figure. The pulley C is a solid disk of radius R and mass m_C. a. Use Newton's 2nd Law to write algebraic formulas for acceleration for things that translate and things that rotate. Translate: _____ Rotate:_____ b. If m_A = 3.0 kg, m_B = 2.0 kg, m_C = 1.2 kg and R = 0.5 m, find the acceleration of the system. b. _____ c. Find the tension in each section of the cord. c. T_A _____ T_B _____ A cylindrical disk (M = 0.75 kg, R = 0.35 m) is mounted on a frictionless, horizontal axis. A light cord wrapped around the disk supports a 0.50-kg object as shown in the figure. The object is released from rest. USE ANGULAR MOMENTUM (half-credit for any other method) to determine the magnitude of the acceleration of the 0.50-kg object. A particle of mass m = 0.10 kg and speed v_0 = 5.0 m/s collides with and sticks to the side of a hollow sphere of mass M = 1.0 kg and radius R = 20 cm. If the sphere is initially rotating with angular speed omega = 10 rpm in the direction shown about a frictionless axle through its center, what is the final angular velocity (in rad/s) of the system after the collision?Explanation / Answer
Given that
mass of disk M=0.75 kg
radius r=0.35 m
mass of block m=0.5 kg
now we find the acceleration
acceleration a=0.5*9.8/(0.5+0.75/2)=5.6 m/s^2
now wefind the angular acceleration of the disk
the angular acceleration =a/r=5.6/0.35=16 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.