A V = 150-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 c
ID: 1570224 • Letter: A
Question
A V = 150-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm2 and separation 8.40 mm . A beam of alpha particles (charge +2e, mass 6.64×1027 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.70 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field, as shown in the figure.(Figure 1)
Part A
What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?
MasteringPhysics HWT-Google Chrome Secure httpsllsession.masteringphysics.com/ myct/itemView? assignment ProblemID-78285330 Physics II for Engineering (01) HAT tem 6 Item 6 Part A A V: 150 V battery is connected across two parallel metal What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates? plates of area 285 cm: and separation 8 40 mm A beam of alpha particles (charge +2e mass 6.64x10 h kg is accelerated from rest through a potential difference of 170 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field, as shown in the figure (Figure 1) Submit My Answers Give Up Figure 1 of Help Close Resources T previous l 6 of 10 l next, Continue 638 PM SW2017Explanation / Answer
E = V/d = 150/(8.4 x 10-3) = 17857.14 N/C
Work Done on alpha particle = q x delta V
0.5 x m x v2= q x delta V
v = sqrt{(2 x q x delta V) / m}
= sqrt{(2 x 2 x 1.6 x 10-19 x 1700) / (6.64 x 10-27)}
= 4.047 x 105 m/s
Fe = FB
q x E = q x v x B
B = E/v = 17857.14 / (4.047 x 105) = 0.0441 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.