A crane drops a 0.5 kg steel ball onto a steel plate. The ball\'s speeds just be
ID: 1569699 • Letter: A
Question
A crane drops a 0.5 kg steel ball onto a steel plate. The ball's speeds just before impact and after are -5.5 m/s and 4.2 m/s, respectively. If the ball is in contact with the plate toe 0.04 seconds, what average forces does the ball exert on the plate during impact? A) 272.7 N B) 40 N C) 110 N D) 5.4 N E) 121 N A hot-air balloon has a volume of 2959 m^3. The density of the air outside the balloon is 1.203 kg/m^3, and the density of the hot air inside is 0.98 kg/m^3. How much weight can the balloon lift? A) 6467 N B) 2899.82 N C) 10679.031 N D) 8699.46 N E) 3630 N A 120 gm meter stick has two objects attached to it one of 180 gm at the 30 cm mark and the other o the 65 cam mark. At what mark on the meter stick is the center of gravity of the system? A) 46.8 cm B) 78 cm C) 33.33 cm D) 86.4 cm. E) 48.8 cm.Explanation / Answer
do = 1.203 kg/m^3
di = 0.98 kg/m^3
V = 2959 m^3
density = mass/volume
m= d*V
w = mg = dv*g
Net force = Wo - Wi = V(do-di)*g
W = 2959(1.203-0.98)*9.8
W = 6467 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.