Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A power plant produces heat at a rate of 120 MW and does mechanical work (to tur

ID: 1569409 • Letter: A

Question

A power plant produces heat at a rate of 120 MW and does mechanical work (to turn a turbine that produces electricity) at a rate of 58 MW. a) At what rate is heat released into the environment? b) What is the efficiency of this plant? Calorimetry H1. a) W = U_g = (mg)h = 3669J b) W = 18, 346J or about 4.4 Calories. c) P = W/delta T = 483W or about 0.65 hp Karen is in very good shape. H2. T_f = 11.9 degree C H3. T_f = 71.8 degree C H4. a) m_hot water = 1.66 kg 1600g b) m_stream = 0.084 kg = 84g H6.

Explanation / Answer

a) 120-58 = 62 MW

b) efficiency = 1-(output power/ input power) =1-( 62 MW/120 MW)= 1-0.516=0.484=48.4%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote