A patient is having a magnetic resonance imaging scan (an MRI) and has neglected
ID: 1569276 • Letter: A
Question
A patient is having a magnetic resonance imaging scan (an MRI) and has neglected to remove a circular, metallic bracelet. The resistance of the bracelet is 0.0209 . The magnetic field within the MRI's solenoid is perpendicular to the opening of her bracelet. While taking the scan, the magnetic field decreases from 1.4 T to 0.47 T in 1.10 seconds. If the magnitude of the average induced current in the bracelet during this time interval is 0.1763 A, what is the area of the opening of the circular bracele
Explanation / Answer
Given
Resistance R = 0.0209 ohm
Initial magnetic field B1 = 1.4 T
Final magnetic field B2 = 0.47 T
Time interval t = 1.10 s
Current I = 0.1763 A
Solution
Emf produced in the bracelet V = IR
V = 0.1763 x 0.0209
V = 0.00368467 V
This emf is induced by the magnetic field
V = -NA(B2 – B1)cos/t
Here N = 1( number of turns in a coil) for the bracelet
Since the magnetic field is perpendicular to the bracelet the area vector and the magnetic field are parallel which means = 0o
V = - 1 x A x (0.47-1.4) x cos0 / 1.10
0.00368467 = A(0.8455)
A = 0.00436 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.