Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square steel bar of side length w = 0.14 m has a thermal conductivity of k = 1

ID: 1568656 • Letter: A

Question

A square steel bar of side length w = 0.14 m has a thermal conductivity of k = 14.8 J/(s middot m middot degree C) and is L = 1.8 m long. Once end is placed under a candle so that the temperature is T_1 = 77 degree C while the other end rests on a block of ice so that the temperature is a constant T_2. Input an expression for the heat transferred to the cold end of the bar as a function of time, using A = w^2 as the cross-sectional area of the bar. How much energy, in joules, was conducted in 1 hour, assuming T_2 = 0 degree C? Input an expression for the heat transferred in 1 hour using Q_1 from above and L_f the latest heat of fusion. M_w = ____

Explanation / Answer


heat transferred Q = K*w^2*(T1-T2)*t/L

part (b)


time t = 1 hour = 3600 s


heat conducted Q = 14.8*0.14^2*(77-0)*3600/1.8 = 44672.32 J


--------------

part (c)


heat transferred = heat absorbed by ice

Q1 = mw*Lf


mw = Q1/Lf <<<<-------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote