Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hello, I posted this question which consisted of 2 parts, I got the answer for p

ID: 1567564 • Letter: H

Question

Hello,

I posted this question which consisted of 2 parts,

I got the answer for part A, but I still need the answer for part B please.

Wother = 0

kx^2/2 = mv^2/2

kx^2 = mv^2 ... (1)

kx = 5mg...(2)

by eq (1) and (2)

x = v^2/5g

k = 25mg^2/v^2

part a )

v = 2.25 m/s

k = 6.12 x 10^5 N/m

part b )

??

Item 6 You are asked to design a spring that will give a 1290 kg satellite a speed of 2.25 m/s relative to an orbiting space shuttle. Your spring is to give the satellite a maximum acceleration of 5.00 The spring's mass, the recoil kinetic energy of the shuttle, and changes in gravitational potential energy will all be negligible. Part A What must the force constant of the spring be Take the free fall acceleration to be g 9.80 m/s k 5 N/m 6.12x10 Submit My Answers Give Up Correct Part B What distance must the spring be compressed? 0.1 Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 2 attempts remaining

Explanation / Answer

kx^2/2= mv^2/2

which gives x= 0.103 m

( Give the answer in correct number of significant digits, after rounding off. )

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote