17) An 800-kHz sinusoidal radio signal is detected at a point 6.6 km from the tr
ID: 1567035 • Letter: 1
Question
17) An 800-kHz sinusoidal radio signal is detected at a point 6.6 km from the transmitter tower. The electric field amplitude of the signal at that point is 0.780 V/m. Assume that the signal power is radiated uniformly in all directions and that radio waves incident upon the ground are completely absorbed. What is the amplitude of the magnetic field of the signal at that point? (0 = 8.85 × 10-12 C2/N m2, c = 3.0 × 108 m/s, 0 = 4 × 10-7 T m/A)
A) 2.6 nT
B) 2.1 nT
C) 1.6 nT
D) 3.1 nT
E) 3.6 nT
Answer: A
Explanation / Answer
The relation between electric field E and magnetic field b
Em/Bm =c
Electric field = 0.78 V/m
c = 3*10^8 m/s
B = E / c
B = 0.78/ 3*10^8
2.6 n T
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.