Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2 kg block travels around 0.5 m radius circle with an angular velocity of 12 r

ID: 1565903 • Letter: A

Question

A 2 kg block travels around 0.5 m radius circle with an angular velocity of 12 rad/s. its angular momentum is about the center of the circle is a) 6.0 kg. m^2/s^2, b) 6.0 kg m^2/s, c) 12 kg m^2/s, d) 48 kg m^2/s^2, e) 72 kg m^2/s, The angular speed of the car travelling at 13.9 m/s and rounding a circular turn of radius 1 110 m is a) 31 rad/s, b) 31 rev/s, c) 0.13 rad/s, d) 0.13 rad/s^2 The rotational inertia of the wheel does not depend upon: a) diameter, b) mass, c) distribution of mass, d) speed of rotation, material composition An inelastic collision is one in which a) momentum is conserved but kinetic energy is conserved, b) total mass is not conserved but momentum is conserved, c) neither kinetic energy and momentum is conserved, d) momentum is conserved but kinetic energy is not conserved, e) total impulse is equal to change in kinetic energy A certain wheel has rotational inertia of 12 kg m^2. As it turns through 5 rev, its angular velocity Increases from 5 rad/s to 6 rad/s. The net torque is constant it value is: a) 0.016 Nm, b) 0.18 Nm, c) 0.57 Nm, d) 2.1 Nm, e) 3.6 Nm A hoop has a mass of 200 gms and a radius 25 cm. Its rolls without slipping along level ground at 500 cm/s. Its total kinetic energy in Joules is: a) 2.5 J, b) 5 J, c) 10 J, d) 250 J, e) need to know angular velocity. The rotational inertia of the wheel that has a kinetic energy of 12, 200 J when rotating at 300 rev/min: a) 24.5 N.s, b) 24.5 kg m2, c) 24.5 J.s, d) 24.5 kg m/s e) none of these

Explanation / Answer

17. L = m r^2 w = 2 x 0.5^2 x 12 = 6 kg m^2 / s

Ans(b)

18. w = v / r = 13.9 / 110 = 0.13 rad/s

Ans(d)


19. (d)

20. (a)

21. wf^2 - wi^2 = 2 alpha theta

6^2 - 5^2 = 2 (alpha) (5 x 2pi rad)

alpha = 0.175 rad/s^2


Net torque = I alpha = 12 x 0.175

= 2.1 N m

Ans(d)

22. v = 5 m/s

KE = (m v^2 /2 )+ ( I w^2 / 2)

= m v^2 / 2 + (m r^2) (v/r)^2 /2

= m v^2 /2 + m v^2 /2 = m v^2

= 0.200 x 5^2

= 5J

Ans(b)

23. w = 300 x 2pi rad / 60 s = 31.42 rad/s

KE = I w^2 / 2

12200 = I (31.42^2) / 2

I = 24.5 kg m^2

Ans(b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote