A lost shipping container is found resting on the ocean floor and completely sub
ID: 1565272 • Letter: A
Question
A lost shipping container is found resting on the ocean floor and completely submerged. The container is 5.9 m long, 2.0 m wide, and 2.5 m high. Salvage experts attach a spherical balloon to the top of the container and inflate it with air pumped down from the surface. When the balloon's radius is 1.3 m, the shipping container just begins to rise towards the surface. What is the mass of the container? Ignore the mass of the balloon and the air within it. Do not neglect the buoyant force exerted on the shipping container by the water. The density of seawater is 1025 kg/m3.
Explanation / Answer
Volume of the container, V = 5.9*2*2.5
= 29.5 m^3
volume of the balloon, V' = (4/3)*pi*r^3
= (4/3)*pi*1.3^3
= 9.2 m^3
When the buoynat force is slightly greater than weight of the container its starts moving up.
use,
B = weight of the contaniner
weight of the displaced water = weight of the contaniner
rho_water*(V + V')*g = m*g
==> m = rho_water*(V + V')
= 1025*(29.5 + 9.2)
= 4.0*10^4 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.