Edit View History Bookmarks Window Help session masteringphysics com PHY 2054 U0
ID: 1565165 • Letter: E
Question
Edit View History Bookmarks Window Help session masteringphysics com PHY 2054 U01 Spring 2017 (MWF 12 00PM 12:50PM) Signed in as Problem 24.14 Problem 24.14 Part A Calculate the position of the image. An object 0400 cm tall is placed 17.0 cm to the left of the vertex of a concave spherical mirror Express your answer in centimeters to three significant figures. having a radius of curvature of 24.5 cm Submit My Answers Give up Incorrect: Try Again: 6 attempts remaining Part B Calculate the size of the image. Express your answer in centimeters to three significant figures. acBook ProExplanation / Answer
object distacne s = 17 cm
radius of curvature R = 24.5 cm
image distance s' = ?
1/s + 1/s' = 2/R
1/17 + 1/s' = 2/24.5
s' = 43.8 cm <<<<---------answer
magnification = size of the image/size of the object = s'/s
size of the image/0.4 = 43.8/17
size of the image = 1.03 cm <<<<<<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.