The average distance separating Earth and the Moon (center to center) is 384, 00
ID: 1564717 • Letter: T
Question
The average distance separating Earth and the Moon (center to center) is 384, 000 km. Use the data in the table to find the net gravitational force exerted by Earth and the Moon on a 3.00 times 10^4 -kg spaceship located halfway between them. N A satellite has a mass of 213 kg and is located at 1.95 times 10^6 m above the surface of Earth. (a) What is the potential energy associated with the satellite at this location? J (b) What Is the magnitude of the gravitational force on the satellite? N A satellite is in a circular orbit around the Earth at an altitude of 2.38 times 10^6 m. (a) Find the period of the orbit. h (b) Find the speed of the satellite. km/s (c) Find the acceleration of the satellite. m/s^2 toward the center of the earthExplanation / Answer
1)
Me = 5.98 x 10^24 kg
Mm = 7.36 x 10^22 kg
m = 3 x 10^4 kg
G = 6.67259 x 10^-11 Nm^2/kg^2
Distance from ship to either body D = (384 x 6)/2 = 192 x 10^6 m
Fnet = GMe*m/D^2 - GMm*m/D^2
Fnet = [G*m/D^2]*(Me - Mm)
Fnet = 320.73 N
2)
a.
PE = -G Mm/r = - (6.67259 x 10^-11 x 5.98 x 10^24 x 213) / (6.38 x 10^6 + 1.95 x 10^6)
PE = -1.020 x 10^10 J
b.
F = G Mm/r^2
F = (6.67259 x 10^-11 x 5.98 x 10^24 x 213) / (6.38 x 10^6 + 1.95 x 10^6)^2
F = 1224.87 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.