Problem:The velocity has components in both the x and y directions, so this is p
ID: 1564145 • Letter: P
Question
Problem:The velocity has components in both the x and y directions, so this is particle motion in two dimensions. The particle also has only a y component of acceleration, so it is a particle under constant acceleration in the y direction and constant velocity in the x direction. Situation: A bartender slides a beer mug at 1.7 m/s towards a customer at the end of a frictionless bar that is 1.7 m tall. The customer makes a grab for the mug and misses, and the mug sails off the end of the bar. (A) How far away from the end of the bar does the mug hit the floor? __? m. (B) What are the speed and direction of the mug at impact? Speed, ? m/s. Direction, ? Degrees below the horizontal..
Explanation / Answer
Initial velocity = 1.7m/s
velocity when mug leaves the bar = 1.7 m/s.
The height of the bar = 1.7 m
the time taken by mug to reach the ground = sqrt(2h/g) = sqrt(2*1.7/9.81) = 0.5887 sec.
a)
distance travelled = time* velocity = 0.5887*1.7 = 1m.
b)
horizontal velocity = 1.7 m/s (won't change as there is no net force in horizontal direction)
vertical velocity = g t = 9.81*0.5887 = 5.775 m/s
so the speed = sqrt(5.775^2+1.7^2) = 6.02 m/s
direction = tan^-1(5.775/1.7) = 73.6 degree from horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.