East is to the right and west is to the left. At time t_0, Alice is at the origi
ID: 1563236 • Letter: E
Question
East is to the right and west is to the left. At time t_0, Alice is at the origin, has a velocity of 2.50 m/s to the west and an acceleration 0.300 m/s^2 east. At time t_0, Bob is 50.0 m cast of Alice, and he has a velocity of 0.500 m/s cast and an acceleration 0.120 m/s^2 east. Alice's displacement between time to and time t_1 is equal to Bob's displacement during this same time interval. a. What is the value of t_1? Circle your answer. b. What is Bob's position at time t_1? Circle your answer. To receive full credit, you must show your work. The work must include an appropriate sketch and must use appropriate symbols.Explanation / Answer
xo = 0
vo = -2.5 m/s
ao = 0.3 m/s2
x1 = 50 m
v1= 0.5 m/s
a1 = 0.12 m/s2
So, displacement of Alice , s = vo*(t1 - to) + 0.5*ao*(t1 - to)^2
So, s = -2.5*(t1 - to) + 0.5*0.3*(t-to)^2 ----------- (1)
and displacment of Bob, s' = 0.5*(t1 - to) + 0.5*(0.12)*(t1- to)^2
Now, s = s'
So, -2.5*(t1 - to) + 0.5*0.3*(t1-to)^2 = 0.5*(t1 - to) + 0.5*(0.12)*(t1- to)^2
So, 3*(t1- to) = 0.5*(0.3 - 0.12)*(t1 - to)^2
So, t1 - to = 3*2/(0.3 - 0.12) = 33.33
So, t1 = ( to + 33.33 ) s
b)
Bob's position = s' = X - 50 = 0.5*(t1 - to) + 0.5*(0.12)*(t1- to)^2
So, X - 50 = 0.5*(33.33) + 0.5*(0.12)*(33.33)^2 = 83.3
So, X = 133.3 m <------ answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.