A cave rescue team lifts an injured spelunker directly upward and out of a sinkh
ID: 1563130 • Letter: A
Question
A cave rescue team lifts an injured spelunker directly upward and out of a sinkhole by means of a motor-driven cable. The lift is performed in three stages, each requiring a vertical distance of 6.00 m: (a) the initially stationary spelunker is accelerated to a speed of 4.50 m/s; (b) he is then lifted at the constant speed of 4.50 m/s; (c) finally he is decelerated to zero speed. How much work is done on the 55.0 kg rescue by the force lifting him during each stage? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number UnitsExplanation / Answer
Applying work - energy theorem,
Work done by force + work doneby gravity = change in KE
(A) W + (-55 x 9.8 x 6) = 55 (4.50^2 - 0^2) /2
W - 3234 = 556.9
W = 3790.9 J
(B) W - 3234 = 55 ( 4.50^2 - 4.50^2)/2
W = 3234 J
(c) W - 3234 = 55(0^2 - 4.50^2) /2
W = 3234 - 556.9
W = 2677.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.