Item 18 Two 12.0 cm-diameter electrodes 0.50 cm apart form a parallel-plate capa
ID: 1562905 • Letter: I
Question
Item 18 Two 12.0 cm-diameter electrodes 0.50 cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 14 V battery Part A What is the charge on each electrode while the capacitor is attached to the battery? Enter your answers numerically separated by a comma. Submit My Answers Give Up Part B What is the electric field strength inside the capacitor while the capacitor is attached to the battery? Express your answer with the appropriate units. 4 E. Value Units Submit My Answers Give Up Part C What is the potential difference between the electrodes while the capacitor is attached to the battery? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
D =12 cm , r = 6 cm , d = 0.5 cm
V = 14 V
capacitance of parallel plate capacitor
C = Aeo/d
C = 3.14*0.06^2*8.85*10^-12/0.005
C = 2*10^-11 F
Part A:
Q = VC
Q = 14*2*10^-11 = 2.8*10^-10 C
q1 = 2.8*10^-10 C, q2 = -2.8*10^-10 C
Part B:
E = Q/Aeo
E = 2.8*10^-10/(3.14*0.06^2*8.85*10^-12)
E = 2799 V/m
PartC:
V = 14 V
Part D: d = 1.7 cm
C = 3.14*0.06^2*8.85*10^-12/0.017
C = 5.885*10^-12 F
Q = 5.88*10^-12*14 = 8.232*10^-11 C
q1 = 8.232*10^-11 C, q2 = - 8.232*10^-11 C
Part E:
E = 2799 V/m
(f) V = E*d = 2799*0.017
V = 47.583 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.