2. consider an object (say a solid sphere) of mass m, radius r, and moment of in
ID: 1562363 • Letter: 2
Question
2. consider an object (say a solid sphere) of mass m, radius r, and moment of inertia l at the top of a ramp, as shown above. The object is released from rest and allowed to roll to the bottom, a vertical height h below the starting point. What is the object's speed on reaching the bottom? (use energy conservation) 3M 2M 2L. object A object B object C 3. Use the Universal Law of Gravitation to determine the total force exerted on object B by objects A and C. Calculate the acceleration of object B.Explanation / Answer
part a )
using energy conservation
Ui + KEi = Uf + KEf
initially KEi = 0
and at the bottom of ramp = Uf = 0
and kinetic energy has rotatinal kinetic energy and translational kinetic energy
mgh = mv^2/2 + Iw^2/2
we know w = v/r
I = 2/5 *mr^2 (for solid sphere I = 2/5 * mr^2)
mgh = mv^2/2 + 1/2 * 2/5 * mr^2 * v^2/r^2
gh = v^2/2 + 1/5 * mv^2
gh = 7v^2/10
v = sqrt(10gh/7)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.