A circular circuit of diameter D = 60 cm and 20 loops is inside a uniform magnet
ID: 1561399 • Letter: A
Question
A circular circuit of diameter D = 60 cm and 20 loops is inside a uniform magnetic field directed originally into the plane of the circuit. The magnetic field is changed steadily from 3.2 T into the page to 1.4 T out of the page in 4 seconds. Calculate the induced current and its direction? For part (a), what is direction of the induced magnetic field? An average electric power of 120 W is transmitted from a power plant to a town over transmission lines. The transmission liens have a resistance of 0.4 Ohm. Calculate the power losses if the power is transmitted with i) 240 V ii) 2400 V.Explanation / Answer
(A) Bi = - 3.2 T
Bf = 1.4 T
induced emf = rate of change of magnetcic flux = d(NBA)dt
= N A dB/dt
= (20) (pi 0.60^2 / 4) (1.4 + 3.2) / 4
= 6.50 Volt
resistance is not given. That is needed to find current.
Induced current = 6.50 volt / R
put R in ohm and get current in Amperes.
direction -> clockwise
(B) into the page
(C) Power losses = V^2 / R
(i) 240^2 / 0.4 = 144000 W
(ii) 2400^2 / 0.4 = 14.4 x 10^6 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.