A coil of Nichrome wire is 30.0 m long. The wire has a diameter of 0.410 mm and
ID: 1559703 • Letter: A
Question
A coil of Nichrome wire is 30.0 m long. The wire has a diameter of 0.410 mm and is at 20.0°C.
(a) If it carries a current of 0.520 A, what is the magnitude of the electric field in the wire?
(b) If it carries a current of 0.520 A, what is the power delivered to it?
(c) If the temperature is increased to 300°C and the potential difference across the wire remains constant, what is the power delivered?
A coil of Nichrome wire is 30.0 m long. The wire has a diameter of 0.410 mm and is at 20.0oC. (a) If it carries a current of 0.520 A, what is the magnitude of the electric field in the wire? 5.91 V/m (b) If it carries a current of 0.520 A, what is the power delivered to it? 2764.9 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. W (c) If the temperature is increased to 300°C and the potential difference across the wire remains constant, what is the power delivered?Explanation / Answer
a) R = rho*L/A = 1.1*10^-6*30/3.14*0.205^2*10^-6 = 250.08 ohm
v = iR
E = v/L = 0.52*250.08/30 = 4.33 V//m
b) power p = i^2R = 67.62 W
c) R = R0(1+alpha(T2-T1))
R = 250.08(1+0.4*10^-3(280)) = 278.08 ohm
p = i^2R = 75.19 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.