A train is approaching a signal tower at a speed of 40 m/s. The train engineer s
ID: 1559067 • Letter: A
Question
A train is approaching a signal tower at a speed of 40 m/s. The train engineer sounds the 1000 hz whistle, while a switchman in the tower responds by sounding the 1200 hz siren. The air is still and the speed of sound is 340 m/s. What is the frequency of the train whistle tone that is heard by the switch man? A) 340/300 * 1000 hz B) 340/380 * 1000 hz C) 300/340 * 1000 hz D) 380/340 * 1000 hz E) 1000 hz A train is approaching a signal tower at a speed of 40 m/s. The train engineer sounds the 1000 hz whistle, while a switchman in the tower responds by sounding the 1200 hz siren. The air is still and the speed of sound is 340 m/s. What is the frequency of the train whistle tone that is heard by the switch man? A) 340/300 * 1000 hz B) 340/380 * 1000 hz C) 300/340 * 1000 hz D) 380/340 * 1000 hz E) 1000 hz A) 340/300 * 1000 hz B) 340/380 * 1000 hz C) 300/340 * 1000 hz D) 380/340 * 1000 hz E) 1000 hzExplanation / Answer
Given data
vS = 40 m/s.
frequency, fS = 1000 hz
speed of sound v = 340 m/s.
Solution :-
The frequency fL that the switchman perceives is given by fL = fS*(v / (v+vS) .
Frequency = 1000* [340 / (340+40)]
Frequency = [340/380] * 1000 Hz (option B)
= 894.73 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.