a Hogan\'s Heroes soek1i x 16.3 Conservative Vector x c secure https/iwww webass
ID: 1558484 • Letter: A
Question
a Hogan's Heroes soek1i x 16.3 Conservative Vector x c secure https/iwww webassignnet/web/student/Assignment-Res Responses/submit?dep 15552377 Tutorial O points Previous Answers RogacalcE13 163027. On the surface of the earth, the gravitational field (with zas vertical coordinate measured in meters) is F (0, g). Beginning at rest, a ball of mass m 2 kg moves under the influence of gravity (without friction) along a path from P 3, 2, 400) to Q (-21. 40, 50). Find the balrs velocity when it reaches Q. (Assume g 9.8 m/s2. Round your answer to one decimal places.) Submit Answer save Progress 01 points i Previous Answers RogacaloET3 16 3 02aa An electron at rest at P (5, 3, 7) moves along a path ending at Q (1, 1, 1) under the influence of the electric field (in newtons per coulomb)Explanation / Answer
given F = -g k = -9.8 k
P = ( 3 , 2 , 400 ) = 3i + 2j + 400k
Q = (-21 , 40 , 50) = -21i + 40 j + 50 k
displacement r = Q - P = -24i + 38 j - 350 k
work = dot product of F and r = F.r
work = -9.8.(-24i + 38 j - 350 k)
work = +9.8*350 = 3430 J
from workl energy principle
work = change in KE
W = Kf - Ki
Ki = 0 (initially ball is at rest)
Kf = (1/2)*m*vf^2
(1/2)*2*vf^2= 3430
vf = 58.6 m/s <<<<-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.