14) A wire in the shape of an \"M\" lies in the plane of the paper. It carries a
ID: 1558090 • Letter: 1
Question
14) A wire in the shape of an "M" lies in the plane of the paper. It carries a current of 2.0 A, flowing from A to E, as shown in the figure. It is placed in a uniform magnetic field of 0.85 T in the same plane, directed as shown on the right side of the figure. The figure indicates the dimensions of the wire. Note that AB is parallel to DE and to the baseline from which the magnetic field direction is measured. What are the magnitude and direction of the force acting on section DE of this wire? Please show your work. Thank you!
14) A wire in the shape of an "M" lies in the plane of the paper. It carries a current of 20 A flowing 14) from A to E, as shown in the figure. It is placed in a uniform magnetic field of 0.85 Tin the same plane, directed as sho on the right side of the figure. The figure indicates the dimensions of wn the wire. Note that AB is parallel to DE and to the baseline from which the magnetic field direction is measured. What are the magnitude and direction of the force acting on section DE of this wire? 60 cm 6.0 cm 45Explanation / Answer
For the section DE
current I = 2 A
length L = 10 cm = 0.1 m
magnetic field B = 0.85 T
theta is the angle between L and B taken from L to B in anticlock-wise
theta = 180 + 45 = 225
the force F = I * L * B * sin(theta)
F = 2 * 0.1 * 0.85 * sin(225)
F = - 0.12 N
The direction is into the page
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.