This is an elastic collision problem that involves an orange puck and a green pu
ID: 1557629 • Letter: T
Question
This is an elastic collision problem that involves an orange puck and a green puck on a frictionless air hockey table. Before the collision, the orange puck of mass 0.5 kg is moving with velocity 4.00 m/s along the x-axis. The green puck has mass 0.3 kg and is originally at rest. After the collision, the orange puck as a final velocity of velocity of 2 m/s in an unknown direction "A " degrees above the x-axis. The green puck moves off in an unknown direction "B" degrees below the x-axis. What is angle "B" ? Round your answer to the nearest 0.1 degrees.
Explanation / Answer
m1=0.5kg, m2=0.3kg, v1i=4.0m/s,v2i=0m/s, v1f=2m/s
By law of conservation of linear momentum,
m1v1i+m2v2i=m1v1f+m2v2f
Along x axis,
m1v1ix+m2v2ix=m1v1fx+m2v2fx
0.5*4.0 = 0.5*v1fcosA + 0.3*v2fcosB
0.5*4.0+0.3*0 = 0.5*2*cosA + 0.3*v2fcosB -----------------(1)
Along y axis,
m1v1iy+m2v2iy=m1v1fy+m2v2fy
0.5*4.0 = 0.5*v1fsinA + 0.3*v2fsinB
0.5*0+0.3*0 = 0.5*2*sinA + 0.3*v2fsinB -----------------(2)
From (2),
0=0.5*2*sinA + 0.3*v2fsinB
0=sinA +0.3*v2fsinB
sinA= (-v2fsinB)/0.3 -----------------(3)
Put (3) in (1),
0.5*4.0+0.3*0 = 0.5*2*[-(v2fsinB)/0.3]+ 0.3*v2fsinB
Gives, v2fsinB= -0.6593 m/s --------------(4)
Plug (4) in (2)
0.5*0+0.3*0 = 0.5*2*sinA + 0.3*-0.66
sinA=0.1978
A= sin^-1(0.1978)
A= 11.41 deg --------------(5)
Plug (5) in (1)
0.5*4.0+0.3*0 = 0.5*2*cos11.41 + 0.3*v2fcosB
v2fcosB = 3.4 ---------------(6)
From (4) and (4)
tanB = v2fsinB ()/(v2fcosB) = -0.6593/3.4
B= tan^-1(-0.6593/3.4)
B = -10.97 = 11.00 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.