Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The block below is pulled a distance of 2.50m. How much work is done by the forc

ID: 1557360 • Letter: T

Question

The block below is pulled a distance of 2.50m. How much work is done by the force? Show your work and include units? Now the force acts in a direction 30 degree above the horizontal as below, If the is again moved 2.50 m, how much work by the force? Show our work and include units. Two objects of different mass start from rest, are pulled by the same magnitude net force, and are moved through the same distance. The work done on object A is 500 J. After the force has pulled each object, object A moves twice as fast as object B. Answer the following questions and show your work. How much work is done on object B? _____ What is the kinetic energy of object A after being pulled? _____ What is the kinetic energy of object B after being pulled? _____

Explanation / Answer

W = F. d { dot product}

= F d cos(theta)


1. F = 4.50 N

d = 2.50 m

theta = 0 deg


W = 4.50 x 2.50 x cos0 = 11.25 J

2. now theta = 30 deg

W = 4.50 x 2.50 x cos30 = 9.74 J


3. Work done will be same as F and d are same.

Work done on B = 500 J .........Ans

Work done = change in KE

KE = 500 J .........Ans

KE_B = 500 J ,,......Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote