The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in th
ID: 1554370 • Letter: T
Question
The figure below shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in the x direction. Suppose the wavelength is 58.0 m and the electric field vibrates in the xy plane with an amplitude of 24.0 v/m. (a) Calculate the frequency of the wave. MHz (b) Calculate the magnetic field B when the electric field has its maximum value in the negative y direction. magnitude nT direction (c) Write an expression for B with the correct unit vector, with numerical values for B_max, k, and omega, and with its magnitude in the form B = B_max cos (kx - omega t). (Assume B is measured in nT, x is measured in m and t in s.) B = - cos [x - (times 10^7)t]knTExplanation / Answer
(a)
frequency f = c/lambda
f = 3*10^8/58
f = 5.17 MHz
=================
(b)
B = E/c = 24/(3*10^8) = 8*10^-8 = 80 nT
direction -z direction
===================
(c)
k = 2pi/lambda = 2pi/58 = 0.11
w = 2*pi*f = 2*pi*5.17 = 3.25*10^7
B = 80*cos[(0.11x-3.25*10^7*t)]k nT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.