Magnetic resonance imaging (MRI) is a medical technique for producing pictures i
ID: 1553715 • Letter: M
Question
Explanation / Answer
Given A = 0.032 m^2
initial is 1.5 T
final is 0
so change in magnetic field dB = 1.5 T
emf e = 0.01 V
induced emf e = d(B* A * cos(theta)) / dt
e = A * dB / dt
0.01 = 0.032 * 1.5 / dt
time required = 4.8 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.