A firework rocket explodes at an altitude of 350 m, producing an average sound i
ID: 1553259 • Letter: A
Question
A firework rocket explodes at an altitude of 350 m, producing an average sound intensity of 8.6 x 10-2 W/m2 for 0.20 sec at a point on the ground directly below it.
a) What is the average intensity of the sound at a distance 5.0 m from the rocket?
b) What is the sound level at a point just below the rocket (at ground level) compared to a point 5.0 m from the rocket?
c) What is the difference in sound level between Tom, standing (on the ground) directly below the explosion and Jane, standing 180 m from Tom? Is this a noticeable reduction in sound heard by Jane as compared to Tom? Where could Jane stand, with respect to Tom, for there to be a “noticeable” reduction in noise (i.e., 3.0 dB or more)?
Explanation / Answer
a)
intensity I = P/(4*pi*r^2)
since the power of source is same
I2/I1 = (r1/r2)^2
I2/(8.6*10^-2) = (350/5)^2
I2 = 421.4 W/m^2
==================
(b)
sound level = 10*log(I/I0)
I0 = threshold intensity = 10^-12 W/m^2
sound level = 10*log(421.4/(10^-12))
sound level = 146.2 dB
====================
for Jane
r2 = sqrt(350^2+180^2) = 393.6 m
I2 = I1*(r1/r2)^2 = 8.6*10^-2*(350/393.6)^2 = 0.068 W/m^2
sound level dB2 = 10*log(I2/Io) = 10*log(0.068/(10^-12)) = 108.32 dB
for Jane
sound level dB1 = 10*log(I1/Io) = 10*log((8.6*10^-2/(10^-12)) = 109.34
difference = 142.6 - 109.34 = 33.26 dB
for Jane intensitylevel = 109.34 - 3 = 106.34 dB
10*log*(I2/I0) = 106.34
10*log(I2/10^-12) = 106.34
I2 = 0.043
I2/I1 = (r1/r2)^2
0.043/(8.6*10^-2) = (350/r2)^2
r2 = 495 m
sqrt(350^2+d^2) = 495
d = 350 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.