One of the contests at the school carnival is to throw a spear at an underwater
ID: 1553069 • Letter: O
Question
One of the contests at the school carnival is to throw a spear at an underwater target lying flat on the bottom of a pool. The water is 1.5 m deep. You're standing on a small stool that places your eyes 4.0 m above the bottom of the pool. As you look at the target, your gaze is 30 below horizontal.
Part A
At what angle below horizontal should you throw the spear in order to hit the target?
Your raised arm brings the spear point to the level of your eyes as you throw it, and over this short distance you can assume that the spear travels in a straight line rather than a parabolic trajectory. Index of refraction of water is 1.33.
Answer with 2 sig figs. Thank you, will rate!
Explanation / Answer
Angle of glance, i = 30 degree
Depth of water, d = 1.5 m
The height of the observer above the water is h = 4.0 m - 1.5 m = 2.5 m
Refractive index of water is n = 1.33
Apply Snell's law at the water-air interface
n1 * sin(90- i) = n2 * sin(90 - r)
1 * cos(i) = 1.33 * cos(r)
r = cos^-1(cos(30)/1.33)
r = 49.4
D = h/tan(i)
D = 2.5 / tan(30)
D = 4.33 m
Also
D' = d/tan(r)
D' = 1.5 m / tan(49.4)
D' = 1.29 m
Therefore the angle at which the spear to be thrown is
Theta = tan-1[(h+d)/(D+D')]
Theta = tan-1[4.0 m/5.62 m]
Theta = 35.44 degree
Angle below horizontal should you throw the spear in order to hit the target, theta = 35.44 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.