The primary windings of a transformer which has an 88% efficiency are connected
ID: 1552938 • Letter: T
Question
The primary windings of a transformer which has an 88% efficiency are connected to 220-V ac. The secondary windings are connected across a 2.6-, 75-W lightbulb.
Part A
Calculate the current through the primary windings of the transformer.Express your answer using two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Calculate the ratio of the number of primary windings of the transformer to the number of secondary windings of the transformer.Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Given that,
efficiency e = 0.88
Vp = 220 V
R = 2.6 ohm
Ps = 75 W
(A)
Let power in primary winding = Pp
Current = lp
Here, Ps = 0.88*Pp
Ps = 0.88*lp*Vp
lp = 75 / 0.88*220
lp = 0.387 A
(B)
Ps = Vs^2 / R
Vs = sqrt (Ps*R)
ratio of the number of primary windings to the number of secondary windings,
Np / Ns = Vp / Vs
Np / Ns = Vp / sqrt(Ps*R) = 220 / sqrt (75*2.6)
Np / Ns = 15.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.