A sign of weight W = 100 N is hung from the end of a uniform horizontal boom of
ID: 1552781 • Letter: A
Question
A sign of weight W = 100 N is hung from the end of a uniform horizontal boom of length L = 5 m and mass mb = 25 kg. The boom is affixed to the side of a building through a hinge, indicated by a circled x on the diagram below. The boom is additionally supported by a cable attached at point x = 1 m from the free end of the boom and inclined at an angle of = 45o to the boom. What is the tension, T, in the cable
cable? Hinge A. 243 N B. 393 N C. 413 N D. 475 N p 513 N 2.5 m 5 m 1 m. mbge. Page 13 ofExplanation / Answer
taking the moment of arm from the left end
100 ( 5) +25 (9.8) ( 2.5) = T cos 45 ( 4)
500 + 612.5 = T (2.828)
T = 393.397 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.