A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1552174 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 244-mile trip in a typical midsize car produces about 4.13 x 109 J of energy. How fast would a 30.1-kg flywheel with a radius of 0.426 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
given
KE = 4.13 X 109 J
m = 30.1 kg , r = 0.426 m ,
I = 0.5 m r2
KE = 0.5 I w2
w = ( 2 KE / I )1/2
w = ( 4 KE / m r2 )1/2
w = ( 4 X 4.13 X 109 / 30.1 X 0.4262 )1/2
w = 54993.6 rad/sec
w = 525416.56 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.