can you help me understand this question: A 50-kg block rests on a horizontal su
ID: 1552139 • Letter: C
Question
can you help me understand this question:
A 50-kg block rests on a horizontal surface. The coefficient of static friction µs = 0.50. The coefficient of kinetic friction µk = 0.35. A force P of 240 N is applied.
A) The block remains at rest. B) The block moves and continues to move at constant velocity. C) The block accelerates to the right. D) The block does not move until P is increased to greater than 490 N. E) No conclusions can be drawn concerning the movement of the block from the information given.
Explanation / Answer
frictional force Ff = µs*m*g
Ff = 0.5*50*9.8 = 245 N
applied force F = 240 N
applied force is less than the frictional force
F < Ff
so The block remains at rest
Ans => A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.