The light bulb in the circuit diagram of the figure has a resistance of 1.1 ohms
ID: 1552071 • Letter: T
Question
The light bulb in the circuit diagram of the figure has a resistance of 1.1 ohms. Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose that E=4.0V. a) What is the magnitude of V12 ? b) What is the magnitude of V23 ? c) What is the magnitude of V34 ? d) What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket? e) What is the magnitude of V23 if the bulb is removed form the socket? f) What is the magnitude of V34 if the bulb is removed form the socket?
please explain and show all steps!!!
2.0 E 4 11 2 3Explanation / Answer
E = 4.0 V
Rb = 1.1 ohm
R = 2 ohm
I = E / (Rb + R) = 4/3.1 = 1.290 A
a)
V12 = 2*1.29 = 2.58 V
b)
V23 = 1.1*1.29 = 1.42 V
c)
V23 = 0*1.29 = 0 V
d)
V12 = 2*0 = 0 V
e)
V23 = E - V12 = 4 - 0 = 4.0 V
f)
V34 = 0*0 = 0 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.